منابع انرژی


انرژی یعنی توانایی انجام دادن کارها. برای انجام کار و یا به حرکت درآوردن اجسام به انرژی نیاز داریم. انرژی به صورت های مختلفی وجود دارد که عبارتند از : انرژی حرکتی، صوتیف گرمایی، نورانی، الکتریکی و….

دو نوع منبع انرژی وجود دارد : منابع انرژی تجدید پذیر و منابع انرژی تجدید ناپذیر

منابع انرژی تجدید پذیر:

منابع انرژی تجدید پذیر منابعی هستند که بارها و بارها می توان از آنها استفاده کرد ، این منابع به پایان نمی رسند و به صورت نا محدود در طبیعت وجود دارند. منابع انرژی تجدید پذیر عبارتند از : انرژی خورشید، باد، انرژی زمین گرمایی، برق آبی و….. انرژی خورشیدی عبارت است از انرژی که از خورشید بدست می آید. برخی افراد یا سازمان های دولتی با استفاده از پنل های خورشیدی انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل می کنند.

منابع انرژی تجدید ناپذیر:

بیشترین انرژی که همواره بشر مورد استفاده قرارداده، انرژی های تجدید ناپذیر بوده اند که از سوخت های فسیلی بدست می آیند مانند زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت خام و… . اورانیوم نیز یکی از منابع انرژی تجدید ناپذیر است که البته سوخت فسیلی نیست و در نیروگاه های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد و انرژی عظیمی را تولید می کند. این انرژی از هسته اتم به دست می آید .جالب است بدانید به طور مثال انرژی حرارتی که از سوختن یک کیلو زغال سنگ تولید می شود حدوداً 8 کیلو وات ساعت است در صورتی که از یک کیلوگرم اورانیوم 23000000 کیلو وات ساعت حرارت حاصل می شود. از آنجایی که این منابع تجدید ناپذیرند و به دلیل استفاده بیش از حد در حل تمام شدن هستند لذا جومع باید در جهت جایگزینی انرژی های تجدید پذیر به جای انرژی تجدید ناپذیر قدم بردارند و استفاده از انرژی های تجدید ناپذیر را به حداقل برسانند.نکته قابل توجه این است که انرژی های تجدید پذیر پاک و سالم بوده و آلودگی بسیار کمتری تولید می کنند و بدین ترتیب آسیبی به محیط زیست نمی رسانند.

معایب استفاده از سوخت های فسیلی

  1. افزایش آلودگی هوا و آسیب رساندن به محیط زیست
  2. سوخت های فسیلی منابع انرژی تجدید ناپذیرند یعنی روزی به پایان می رسند زیرا روند تولید این سوخت ها بسیار کند است به صورتی که می توان ادعا کرد دیگر سوخت های فسیلی تولید نمی شوند.
  3. گرم شدن هوای کره زمین و ذوب شدن یخ های قطبی
  4. سوراخ شدن لایه اوزون و هزاران مسائل و مشکلات دیگر

این روزها همه جوامع به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی می باشند و دانشمندان بیشترین تلاش خود را صرف پیدا کردن راه هایی برای ذخیره هرچه بیشتر انرژی های موجود و یا تولید انرژی های پاک تر و ارزان تر به کار می گیرند.

Powered by Hasht Bit