رنگ صنعتی


رنگ در دنیای امروز نقش مهمی در زیبایی و همچنین حفاظت اجسام و اشیاء در مخقابل خوردگی، ساییدگی، پوسیدگی و…. دارد و به ندرت می توان مشاهده کرد که سطح یک جسم در معرض دید را فقط با یک رنگ حفاظتی بپوشانند و از رنگ تزیینی استفاده نکنند.صنعت رنگ آمیزی و رنگ سازی از قدیم الایام وجود داشته است، در ابتدا همه رنگ ها از گیاهان و روغن های گیاهی تهیه می شدند اما امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی رنگ سازی پیشرفت چشم گیری نموده است و از ترکیبات شیمیایی خاصی رنگ ها تولید می شوند.

رزین (Resin): در لغت به معنی صمغ کاج و پایه اصلی رنگ می باشد و به عبارت دیگر اجزای رنگ به وسیله این ماده به یکدیگر و به سطح مورد نظر می چسبند.کیفیت یک رنگ به نوع رزین آن وابسته است و براین اساس پوشش ها و رنگ های مختلف براساس نوع رزین آنها طبقه بندی می شوند که عبارتند از :

  • رنگ هواخشک (آستری – رویه)
  • رنگ سریع خشک (آستری – رویه)
  • رنگ اپوکسی – پلی آمید (آستری – میانی – رویه)
  • رنگ لوله
  • رنگ اپوکسی استر هوا خشک (آستری – رویه)
  • آستری های حفاظتی اپوکسی دو جزئی

در گذشته یعنی حدوداً سال 1300 که هنوز رنگ درداخل کشور تولید نمی شد استادکاران نقاش رنگ مورد نیاز خود را به صورت دستی و با فرمول های سنتی با استفاده از گیاهان و مواد معدنی تولید می کردند. در سال 1318 اولین کارخانه تولید رنگ در داخل ایران شروع به فعالیت نمود که البته در همان زمان هنوز رنگ های روغنی با استفاده از روغن های گیاهی و مواد معدنی تولید می شوند و این امر تا سال 1341 ادامه داشت و در این زمان اولین محصول رنگ روغنی تولید شده توسط شرکت پلاسکار به بازار عرضه گردید.در واقع در سال 1344 صنعت رنگ سازی در ایران شکل تازه ای یافت و واحد های متعددی فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند . از اواخر دهه 50 واحد های تولید کننده رنگ افزایش یافت و امروزه صنعت رنگ کشور با بیش از 350 واحد صنعتی و ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.

رنگ های صنعتی معمولاً به صورت مایع تولید شده و با استفاده از تجهیزات مناسب روی سطوح اعمال می گردند .زیر سازی در این نوع رنگ ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند زیرا به دلیل قیمت بالای رنگ های صنعتی انتظار می رود مدت ماندگاری آنها بالا بوده تا نیاز های مشتریان را برآورده کند لذا چه در سطوح و سازه های فلزی چه بتنی لازم است قبل از رنگ آمیزی ،بستر سازی مناسب صورت گیرد.

تفاوت رنگ های صنعتی و ساختمانی

به طور کلی تولیدات رنگ شامل دو دسته کلی رنگ های صنعتی و رنگ های ساختمانی می باشند. مهم ترین تفاوت های این دو دسته کلی به شرح زیر می باشد:

  1. همان طور که از نام آنها مشخص است یکی از تفاوت های مهم این دو رنگ تفاوت میان زمینه کابرد آنهاست . رنگ صنعتی بیشتر در صنعت و لوازم صنعتی مانند بشکه ها،کپسول های CNG، وسایل نقلیه و…. و رنگ ساختمانی بیشتر برای منازل مسکونی ، ساختمان ها، بیمارستان ها و… استفاده می شود .
  2. تفاوت دیگر آنها در استفاده از آنهاست. رنگ های صنعتی به منظور حفاظت از لوازم و تجهیزات صنعتی در برابر عوامل محیطی ،آتش سوزی، فرسایش و … می باشند اما در استفاده از رنگ های ساختمانی زیبایی ظاهری و آراستگی نسبت به اهداف محافظتی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. لذا تنوع رنگ در رنگ های ساختمانی بسیار بیشتر از رنگ های صنعتی می باشد.
  3. الگوی خرید: یکی از بزرگترین تفاوت های این دسته بندی ها تفاوت در نحوه خرید آنهاست. رنگ های صنعتی در مقیاس های بزرگ خریداری و استفاده می شوند درحالیکه رنگ های ساختمانی به میزان بسیار کمتری خریداری می شوند.
Powered by Hasht Bit