مشخصات و جزئیات پوشش ضد آتش

مشخصات و جزئیات پوشش ضد آتش (Fireproof)

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت و افزایش روز افزون ساختمان ها، پالایشگاه ها، کارخانجات، بیمارستان ها و ….،خساراتی که که بشر در اثر آتش سوزی متحمل می شود به رقمی هایی حدود چند صد میلیارد دلار در سال می رسد. لذا اهمیت رنگ های ضد آتش و یا مکانیزم هایی که بتواند از خسارات […]

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت و افزایش روز افزون ساختمان ها، پالایشگاه ها، کارخانجات، بیمارستان ها و ….،خساراتی که که بشر در اثر آتش سوزی متحمل می شود به رقمی هایی حدود چند صد میلیارد دلار در سال می رسد. لذا اهمیت رنگ های ضد آتش و یا مکانیزم هایی که بتواند از خسارات ناشی از آتش سوزی جلوگیری کند،چند برابر می شود.یکی از راه های بسیار مناسب و کارآمدی که امروزه ابداع شده است این است که بتوانند موادی را درست کنند با این خاصیت که در اثر آتش منبسط (Expand) شده و بین آتش و دیوار یا جسمی که عایق شده حائلی ایجاد کنند . بهترین نوع این مواد چهار فرمی یا ایجاد ذغال و دوده است که از کانداکتیویتی (Conductivity) بسیار پایینی برخوردار است و به همین دلیل است که نانو حفرات در درون آن شکل می گیرند. رنگ های نانو آکسون نیز از جنس چهار فرمینگ یا دوده ساز و زغال ساز می باشند اما نکته مهمی که در مهندسی این نوع از رنگ ها اهمیت بسیار زیادی دارد این است که حتماً زغال یا کربنی که ایجاد می شود، دارای ساختاری محکم باشد. برای اینکه این ساختار را محکم کنند لازم است که یک پروسه شیمیایی پیچیده به نام کراس لینک ایجاد نمایند یعنی در دماهای 600-700 درجه سانتی گراد کربن به خودی خود با ماده دیگری ترکیب شده و عنصر پایداری ایجاد کند که این عنصر بتواند در دماهای 900، 1000 و 1100 درجه سانتی گراد ساختار (Structure) خود را حفظ کند و فرو نریزد، این خاصیت شاید بالاترین هنر ساخت رنگ های ضد آتش در اینجا باشد یعنی ایجاد یک ساختار چهار فرمی یا ایجاد یک زغال یا دوده با ساختار محکم استخوانی و سرامیکی.

مقالات زیادی روی این موضوع کار کردند و به طور گسترده به آن پرداخته اند تا بتوانند این ساختار (Structure) را محکم کنند اما مشکلات زیادی هم دارد. یکی از این مشکلات این است که گازی که ساطع شده تا نانو حفرات را ایجاد کند با ماده ای که ما اضافه می کنیم ترکیب می شود و از بین می رود به عنوان مثال اگر شما عنصری را اضافه کنید که بتواند Co2 را جذب کند این Co2 در ایجاد 4فرمینگ یا ایجاد زغال تأثیر بسیار زیادی دارد. در واقع گاز و ماده Co2 را جذب می کند و اجازه پف کردن به آن نمی دهد لذا شکل عایق به خودش نمی گیرد .مهندسی چهار فرمینگ و محکم کردن ساختارش (Structure) تکنیکی ست و نیاز به دقت بسیار بالایی دارد.میزان پف کردن و بسط یافتن (Expand) در ایجاد عایق، تأثیر خطی دارد لذا اگر یک رنگ ضد آتش در هنگام پف کردن 10 برابر شود و رنگ دیگر 20 برابر قطعاً دومی رنگ ضد آتش بهتر و مناسب تری است و همچنین رنگی که 50 برابر پف کند از رنگ های فوق الذکر کارآمد تر و بهتر است. این موضوع یک رابطه کاملاً ساده فیزیکی است ولی باید دقت کرد که اگر میزان پف کردن خیلی زیاد باشد ساختار ضعیف می شود . در تحقیقاتی که ما در شرکت نانو عایق آکسون انجام دادیم رفتارهای گرمایی انواع و اقسام چهار فرمینگ ها را مورد تست قرار دادیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

آخرین پروژه ها


QR Codeمشخصات و جزئیات پوشش ضد آتش (Fireproof)

طراحی توسط هشت بیت