نانو عایق ضد آتش

نانو عایق ضد آتش (Fireproof)

امروزه در سراسر جهان ساخت آسمان خراش ها، ساختمان ها، خطوط حمل و نقل مختلف و ….. به طور چشم گیری افزایش یافته است. گاز و سوخت مصرفی برای گرم کردن این مکان ها تماماً موجب افزایش مواد اشتعال پذیر در این ساختمان ها شده اند. گاهی اوقات ممکن است با یک جرقه کوچک مثل […]

امروزه در سراسر جهان ساخت آسمان خراش ها، ساختمان ها، خطوط حمل و نقل مختلف و ….. به طور چشم گیری افزایش یافته است. گاز و سوخت مصرفی برای گرم کردن این مکان ها تماماً موجب افزایش مواد اشتعال پذیر در این ساختمان ها شده اند. گاهی اوقات ممکن است با یک جرقه کوچک مثل جرقه های جوشکاری و یا اتصال کوتاه یک ساختمان به طور کامل دچار آتش سوزی شود. روش ها و تجهیزات پیشرفته برای مهار آتش و طراحی نوین ساختمان ها تا حدودی موجب کاهش خرابی های ناشی از آتش شده است. با این وجود بر اساس آمار اعلام شده ، تا پیش از سال 80، سالانه چهار هزار و 442 مورد آتش‌سوزی و به طور میانگین روزی 2/12 حادثه در سطح کشور رخ داده است. در سال 80 این آمار به روزی 9/14 حادثه افزایش یافته است. در سال 85 نیز 9 هزار و 156 حادثه یعنی به طور متوسط حدود روزی 25 حادثه و سال 93 تعداد 21 هزار و 583 حادثه که میانگین روزی 55 آتش‌سوزی محسوب می‌شود واقع شد. به منظور حفاظت بیشتر و کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی و همچنین افزایش زمان برای فرار هنگام آتش سوزی روش های به تأخیر انداختن آتش روز به روز در حال گسترش هستند. ضد آتش(Fireproof) ماده ای است که با هدف محافظت از اشیاء در مقابل آتش های شدید سوزان مورد استفاده قرار می گیرد . ماده ضد آتش(Fireproof) به لحاظ اینکه با ترکیبات نانو ذرات و مواد مختلف اکسیژنه ترکیب می گردد دارای خاصیت دیر سوز بودن است ، حجم دهنده بوده و بدین ترتیب در هنگام مواجه آتش با این ماده ،که بر روی اجسام مورد نظر یک لایحه حفاظتی ایجاد کرده، اولاً بسیار کند می سوزد ثانیاً حجمی معادل 100 برابر ضخامت عایق ایجاد کرده ، ثالثاً مقادیر زیادی اکسیژن از نانو ذرات آزاد شده که این سه پدیده باعث می شوند که آتش از جسم مورد حفاظت دور شده و سرد شود و نتواند جسم مورد حفاظت مانند سازه های فلزی و اسکلت ساختمان ها را بسوزاند یا موجب فروپاشی آنها گردد. از این رو این ماده فوق العاده حائز اهمیت می باشد. نکته قابل توجه دیگر اینکه میزان ضخامت نانو عایق ضد آتش (Fireproof) مورد نیاز برای عایق اجسام بستگی به نقطه ذوب آن اجسام دارد. بنابراین برای عایق کردن فلزات باید ضخامت فلز مورد محافظت را مد نظر قرار داد. طبیعی است که چنانچه ضخامت فلز مورد حفاظت کم می باشد طبیعتاً آتشی با دمای هزار درجه به سهولت می تواند در عرض کمتر از 5 دقیقه فلز مذکور را ذوب نموده و اگر ضخامت فلز مورد حفاظت زیاد باشد این زمان افزایش واهد یافت.اگر هدف حفاظت سازه های چوبی یا پلاستیکی و امثال آن باشند به لحاظ متغیرهای نقطه ذوب در هر کدام باید ضخامت نانو عایق ضد آتش (Fireproof) نیز تغییر یابد.

اختراعی شگرف

برای اولین بار این شرکت دانش بنیان پس از یک سال تحقیقات گسترده با استفاده از مجرب ترین دانشمندان علم شیمی و فیزیک موفق به کشف فرمول نانو عایق ضد آتش(Fireproof) با استفاده از نانو ذرات گردید و برای اولین بار در ایران مبادت به تولید مؤثرترین پودر و محلول نانو عایق های ضد آتش کرده است.کارخانه تولید نانو عایق آکسون مفتخر است از یکی دیگر از محصولات ارزشمند خود به نام پودر ضد آتش (Fireproof) و مواد نانو عایق ضد حریق رو نمایی کند.این محصول قادر است از 3 تا 4 ساعت اجسام عایق شده به ضخامت حداکثر ۳ میلی متر را در دمای آتش سوزان تا 1000 درجه را محافظت کرده تا از سوختن (متناسب با توان جسم عایق شده در مقابل حرارت بالا) جلوگیری کند.این محصول به صورت پودری و محلول تولید می شود .ماده محلول این محصول دارای دو نوع پایه حلال و پایه آب می باشد. مصرف کنندگان می توانند براساس نیاز از هر کدام از این دو نوع (پودری و محلول) استفاده کنند. در صورتی که مصرف کننده تمایل داشته باشد رنگی غیر از سفید استفاده کند می تواند نوع پودری این محصول را با رنگ های معمولی مخلوط کرده و استفاده نماید. در غیر این صورت نوع محلول محصول مناسب است .نانو عایق ضد آتش (Fireproof) با قیمت بسیار ارزان از طریق تولید در داخل کشور قابل عرضه به بازار می باشد.

معیار پذیرش

در آزمون مقاومت در برابر آتش برای اجزای ساختمانی برحسب نوع جزء ساختمانی، معیار ظرفیت باربری ، یکپارچگی و نارسانایی به شرح زیر ارزیابی می شوند.

معیار ظرفیت باربری: زمان برحسب دقایق کاملی که در آن آزمونه مورد نظر به توانایی تحمل بار آزمون در طول آزمون ادامه می دهد

معیار یکپارچگی : زمان برحسب دقایق کاملی که در آن آزمونه به وظیفه جداسازی در طول آزمون ادامه می دهد ،وقوع موارد زیر نشان شکست معیار یکپارچگی می باشد:

  • افروزش یک بالشتک پنبه ای
  • عبور فاصله سنج تعیین شده در استاندارد از ترک یا شکاف ایجاد شده در آزمونه
  • مشاهده شعله وری پایدار

معیار نارسانایی: زمان برحسب دقایق کاملی که در آن آزمونه به وظیفه جداسازی خود در طول آزمونه ادامه می دهد ، بدون اینکه افزایش دمای سطح غیر در معرض در طول آزمون به مقادیر زیر برسد:

  • افزایش بیش از 140 درجه سانتی گراد دمای متوسط از دمای متوسط اولیه
  • افزایش بیش از 140 درجه سانتی گراد دمای متوسط اولیه در هر نقطه

دمای متوسط اولیه برابر با دمای متوسط سطح غیر در معرض در لحظه شروع آزمون است که به وسیله ترموکوپل های نصب شده بر ر وی این سطح اندازه گیری می شود.

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

آخرین پروژه ها


QR Codeنانو عایق ضد آتش (Fireproof)

طراحی توسط هشت بیت